Uziemienie fundamentowe

Uziemienia elektrostatyczne są niezmiernie ważnym faktem w przemyśle i transporcie łatwopalnych alkoholi także innych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny układa się w otoczeniu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w wszelkiej Europie podchodzi do ponad 400 wypadków spowodowanych tylko tymi działaniami. Zapłony, pożary, a nawet wybuchy to dość realne niebezpieczeństwo, którego osobę jest jakikolwiek zdrowo myślący człowiek oraz przedsiębiorca w dziedzinie.

Tutaj z uwagą przychodzą nam mechanizmy i sposoby uziemień elektrostatycznych. Ich tworzenie w myśli ogranicza się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do momentu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na zbytu istnieje wielka liczba ich rodzajów - kleszczowe, przykręcane śrubami, łączone w samej obudowie pojemnika. Bardziej rozwinięte systemy umożliwiają więcej na monitorowanie uziemienia w toku rzeczywistym. W związaniu z różnymi urządzeniami mogą nie dopuszczać do dozowania towaru czy pracy nad nim w wypadku zaistnienia problemów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką oferta, zamykając zawór czy wlew, co stanowi kosztowne w sukcesu awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego modelu rozwiązania powszechnie dostosowuje się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość powszechnym problemem stosowania zacisków na urządzeniach tworzących z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest trudny do pełnego ograniczenia proces zawierania się powierzchni materiałem. Może wtedy spowodować warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo lub całkowicie negując jego skuteczność. Wynika wtedy nie tylko urządzeń, ale też pojemników i zbiorników przeznaczonych do przechowywania w/w materiałów.